КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО
«ОБЛАСНА ПСИХІАТРИЧНА ЛІКАРНЯ с. ОРЛІВКА»
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

Приймальне відділення - +38 (066) 221-09-74

Стереотипи та упередження

Консультація психіатра. Чому не варто її боятися та як підготуватися до зустрічі з лікарем.

Щотижня кожен шостий дорослий і кожна п’ята дитина відчувають проблеми, пов’язані з ментальним здоров’ям, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я. А в кожного дев’ятого жителя районів, де відбуваються збройні конфлікти, виникає помірний або важкий психічний розлад. 

На жаль, через стереотипи та упередження людина нерідко звертається по допомогу, аж поки ситуація не стане екстримальною. І людина більше не зможе справлятися з нею самостійно. 

Похід до психіатра — це те, що надзвичайно важливо для психічного та емоційного здоров’я. І чим скоріше ви відвідаєте цього фахівця, тим краще. Пам’ятайте, що відчуття неспокою та хвилювання щодо зустрічі з психіатром — це нормально. Головне — не дозволяти цьому страху стати на заваді отримання допомоги та лікування, яких ви можете потребувати. 

Хто такі психіатри та чим вони займаються.

Психіатрія — це медична галузь, яка вивчає психологічні стани людини за допомогою медичних засобів і розглядає психічні розлади як загальні хвороби тіла, котрі можна вивчати, коригувати й лікувати з використанням медикаментів (як і будь-яке інше захворювання). 

Основний метод лікування, що застосовується сьогодні в межах психіатрії, — це медикаментозне лікування. А область фармакології, призначена спеціально для створення ліків від психічних розладів, має назву психофармакологія.

Психіатр — це лікар з вищою медичною освітою, який отримав спеціальну підготовку з психіатрії та володіє методами діагностики, лікування, профілактики та експертизи психічних розладів. 

Психіатр має знання про біохімічні та органічні особливості будови й роботи нервової системи та мозку, закономірності виникнення та розвитку психічних розладів, особливості діагностики та лікування різних хворобливих станів психіки. Саме психіатр має знання й досвід для діагностування психічного розладу або ж його спростування. І лише психіатр може призначати медичні препарати для лікування й корекції психічних розладів. У сфері компетенції психіатра — корекція та лікування важких депресивних станів, неврозів, порушення мислення тощо. Стани психічного здоров’я, які може діагностувати й вилікувати психіатр, охоплюють:

— тривожність,
— фобії,
— обсесивно-компульсивний розлад (ОКР),
— посттравматичний стресовий розлад (ПТСР),
— розлади особистості,
— шизофренію і параною,
— депресію і біполярні розлади,
— деменцію і хворобу Альцгеймера,
— розлади харчової поведінки, як-от анорексію та булімію,
— порушення сну, зокрема безсоння,
— залежності тощо.

Також психіатр у тандемі з наркологом займається лікуванням алко- і наркозалежностей. Методи можуть бути дуже різними: це й медикаментозне лікування, і фізіопроцедури, і спеціальні психотерапевтичні техніки.

Прийом психіатра. Коли він необхідний.

Чи не кожній людині відомі симптоми, з якими якнайшвидше варто звертатися до психіатра, — це галюцинації, марення, суїцидальні думки тощо. Але ознаками психічного розладу можуть бути й менш очевидні проблеми.  

Наприклад, людина може почуватися нещасною чи надзвичайно щасливою непропорційно до подій або, навпаки, не мати жодних відповідних почуттів. Або ж у людини можуть порушуватися логічний ланцюжок думок, проявлятися вкрай позитивні або безмірно негативні судження про інших і про самого себе. Також може втрачатися здатність критичної оцінки.

Саме ж поняття «психічний розлад» охоплює широкий діапазон порушень. Це стани мозку, які впливають на мислення, емоції та поведінку. Мозок і спосіб його функціонування зазнають змін. Так само, як діабет є порушенням роботи підшлункової залози, психічні розлади — це умови, які часто призводять до зниження здатності впоратися з типовими життєвими ситуаціями. 

У кожної людини розлади можуть бути спричинені різними факторами. У когось це — внаслідок психологічних причин (надмірний стрес, пережите насильство, емоційні навантаження тощо), а у когось — через біохімічні порушення в роботі мозку. 

«Між здоров’ям та розладом може бути багато проміжних станів. Трапляється й таке, що порушення роботи мозку і психологічні проблеми проявляються одночасно»

Часто навіть лікарі не можуть сказати, що є первинним, коли порушення роботи мозку та психологічні проблеми з’являються водночас. Не зовсім коректно поділяти симптоми на ті, якими займаються окремо психіатри або окремо психотерапевти.

Психотерапія — це лікування психічних розладів психологічними методами. Соматичні захворювання неможливо лікувати психотерапією. Психіатр лікує медикаментозними методами, проте за потреби він призначить психотерапію.

Серед ознак, які можуть вказувати на зміни у психічному здоров’ї чи на психічні порушення, можна виділити:

— Знижений настрій або апатичні стани без зовнішніх причин, які тривають більше двох тижнів. Відчуття, що життя стало сірим та втратило сенс. Звичайні речі доводиться робити, неначе з примусу (труднощі зі щоденною гігієною, вживанням їжі, виконанням постійних робочих завдань тощо).
— Різке зниження мисленнєвих здібностей, неуважність, порушення концентрації та проблеми з пам’яттю. Зміни в робочій або навчальній продуктивності.
— Тривале безсоння або, навпаки, постійна сонливість, незалежно від розпорядку дня.  
— Відсутність апетиту або, навпаки, нерозбірливе поїдання їжі.
— Постійна внутрішня напруга або роздратованість. Відчуття тривоги, яке не має підґрунтя («зараз щось має трапитися»).
— Звичайні ситуації, що почали здаватися нестерпними (похід до магазину, спілкування з людьми, гучна музика, поїздки у транспорті тощо).
— Регулярне вживання психоактивних речовин — коли людина не відчуває себе щасливою без наркотиків або алкоголю.
— Виникнення некерованих станів (потік сліз, який неможливо спинити, страх спілкування з людьми, паніка, агресія тощо).

У тих випадках, коли певні стани тривають довше, ніж два тижні, — варто звернутися за консультацією до фахівця.

Можливо, ви підозрюєте в себе розлад. Тоді ви можете самостійно звернутися до психіатра, поговорити про це зі своїм сімейним лікарем або відвідати психотерапевта з медичною освітою й досвідом роботи у психіатричних установах. Проте не варто одразу ж «приміряти» на себе цей перелік симптомів і шукати збіги. Зазвичай, якщо ви почуваєтеся добре і у вас немає відчуття, що щось іде не так, все і справді гаразд. 

У тих випадках, якщо ви відчуваєте, що не можете впоратися із симптомами самостійно або якщо сеанси психотерапії (якщо ви відвідуєте психотерапевта чи психолога) не допомагають позбутися деструктивного для вас стану або навіть посилюють його — одразу ж відвідайте психіатра.

І хоча самостійне рішення відвідати психіатра може датися нелегко, це є сміливим та важливим кроком. Ви розумієте те, що вам необхідна допомога. І це нормально, тому що ви не самотні в цій ситуації — лікарі можуть допомогти у важкі періоди.