КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО
«ОБЛАСНА ПСИХІАТРИЧНА ЛІКАРНЯ с. ОРЛІВКА»
РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ

Приймальне відділення - +38 (066) 221-09-74

Клініко-діагностична лабораторія

None
Професіонали своєї справи:

Завідувач лабораторії - Мазана Олена Володимирівна

Фельдшер-лаборант 10 розряду - Назарчук Оксана Анатоліївна

Фельдшер-лаборант 9 розряду - Кузнецова Ніна Андріївна

 

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ

Загальні клінічні аналізи

До загальних клінічних досліджень відносяться розгорнутий аналіз крові та загальний аналіз сечі. Їх найпершими призначають для діагностики будь-якого патологічного стану організму, а також під час профілактичних оглядів. Що може побачити лікар, отримавши результати?

Аналіз крові розгорнутий

Дає первинну інформацію про наявність в організмі запалення, інфекцій (вірусних, бактеріальних або глисних інвазій), анемій – захворювань, пов’язаних із низьким рівнем гемоглобіну, алергічних реакцій тощо.

Здається, як правило, натщесерце. Кров використовується венозна, в рідких випадках та інколи у дітей – з пальця.

Показники, що оцінюються в першу чергу:

Гемоглобін (НВ) - міститься в еритроцитах, відповідає за транспорт кисню від легенів до тканин та виводить вуглекислий газ з организму.

  • Норма: для чоловіків 130-160 г/л, жінок – 120-140 г/л.
  • Гемоглобін може знижуватися при анемічних станах, крововтраті, внутрішній кровотечі і т.д.
  • Підвищення може спостерігатися при зневодненні організму, загущенні крові чи інших хворобах серцево-судинної системи.

Еритроцити - червоні кров'яні клітини.

  • Норма: (4.0-5.1)*1012/ л – для чоловіків, (3.7-4.7) * 1012/л – для жінок.
  • Підвищення може спостерігатися при фізіологічних станах (наприклад, у на великій висоті в горах) та при патологічних: захворюваннях дихальної, ендокринної систем або печінки, вада серця.
  • Зниження кількості еритроцитів реєструється при анемії, гострій крововтраті, на пізніх термінах вагітності.

Лейкоцити - білі кров'яні клітини, утворюються в кістковому мозку і лімфатичних вузлах та захищають організм від несприятливих впливів.

Різні види лейкоцитів виконують певні функції.

Розгорнутий аналіз крові показує співвідношення всіх п’яти видів лейкоцитів: лімфоцитів, нейтрофілів, моноцитів, еозинофілів, базофілів. Так, наприклад, еозінофіли збільшуються при алергічних реакціях, інфекції найбільше впливають на рівень нейтрофілів та лімфоцитів.

  • Норма загального числа лейкоцитів – (4.0-9.0)*109/л (у дітей є певні особливості).
  • Збільшення лейкоцитів (лейкоцитоз) може бути пов’язано з великою кількістю станів, як фізіологічних (стрес, вагітність), так і патологічних (інфекції, алергії, злоякісні пухлини крові тощо).
  • Знижується кількість лейкоцитів в крові (лейкопенія) при вірусної інфекції (наприклад, при грипі) або прийомі деяких ліків (знеболювальних, протисудомних).

Тромбоцити - клітини крові, приймають участь у формуванні тромбу, показник використовується для оцінки згортання крові.

  • Норма – (180-320)*109/л.
  • Число може зростати при хронічних запальних захворюваннях (туберкульоз, цироз печінки), після операцій, в період лікування гормональними препаратами.
  • Знижене число може спостерігатися при отруєнні важкими металами чи алкоголем, хворобах крові, печінки, селезінки, гормональних порушеннях. Також може бути пов’язане з прийомом деяких ліків: антибіотиків, сечогінних, дигоксину, нітрогліцерину, гормонів.
ШОЕ аба РОЕ  - швидкість або реакція осідання ерітроцитів. Зазвичай збільшується на 2-4 день виникнення інфекційного чи запального процесу в організмі.
  • Норма для чоловіків – 2-10 мм/год, для жінок – 2-15 мм/год.
  • Підвищується при інфекціях, запаленнях, анемії, хворобах нирок, гормональних порушеннях, після травм і операцій, при вагітності, після пологів, під час менструацій.
  • Знижується при недостатності кровообігу та шокових станах.

Будь-які результати оцінити може тільки лікар після ретельного огляду та виявлення клінічної картини захворювання.

Загальний аналіз сечі

В загальному аналізі сечі оцінюються органолептичні показники (колір, запах, прозорість), фізико-хімічні (щільність та кислотність), біохімічні (наявність білка, цукру, кислот тощо) та мікроскопічні (еритроцити, лейкоцити, солі, бактеріі і т.д.).

Зазначимо основні показ

Колір.

В нормі – усі відтінки від світлого солом’яного до яскраво-жовтого. Будь-які зміни можуть свідчити про хвороби. Наприклад, темно-бурий колір сеча набуває при хворобах печінки при наявності уробіліна.

Запах.

Якщо людина здорова, то сеча має нерізкий специфічний запах. Ацетоном пахне при наявності в сечі кетонових тіл, при важких запаленнях з’являється гнилісний запах і т.д.

Прозорість.

Помутніння сечі або випадання осаду говорить про можливу присутність в ній еритроцитів, бактерій, слизу, жирів, солей, гною та інших речовин, яких в нормі міститися не повинно. Сеча повинна бути прозорою.

Фізико-хімічні показники.

    1. Щільність.
  • Норма для дорослих і дітей старше 12 років 1,010-1,022 г / л.
  • При зневодненні, інфекціях щільність підвищується.
  • Знижена щільність може бути результатом прийому сечогінних засобів, ниркової недостатності, нецукрового діабету.

2.Кислотність.

  • Норма – 4-7 pH, тобто від помірно кислого середовища до помірно лужний.
  • Трохи знижена кислотність характерна для хронічної ниркової недостатності, підвищеного рівня калію в крові та інших станів.
  • Висока кислотність може відзначатися під час зневоднення або голодування, частого споживання м’яса, підвищенні температури тіла.

Біохімічні та мікроскопічні показники.

Оцінюються винятково лікарем в залежності від наявності інших симптомів захворювань та результатів інших тестів.

До аналізу сечі треба ретельно підготуватися. Правильний збір є гарантією достовірних результатів.

Підготовка та збір сечі:

  • Потрібен невеликий стерильний контейнер, їх продають в аптеках, лабораторіях, деяких поліклініках.
  • Збір сечі проводиться вранці натщесерце, при першому сечовипусканні. Перед цим необхідно провести гігієнічні процедури з використанням звичайного мила.
  • У контейнер збирається середня порція сечі (через одну секунду після початку сечовипускання) в обсязі 100-150 мл.
  • Напередодні краще відмовитися від алкоголю, багатої пігментами або солями їжі (буряка, моркви, томатів), за погодженням з лікарем - від лікарських препаратів. Питний режим звичайний. За дванадцять годин до збору біоматеріалу необхідно також краще утриматися від статевих контактів.
  • Після того, як біоматеріал зібраний, контейнер слід щільно закрити і доставити в лабораторію протягом двох годин, стежачи за тим, щоб рідина в ньому не замерзла і не перегрілася. Допустимий температурний інтервал в 5-20°С.